October 1, 2023

Energia wiatrowa i słoneczna bezkonkurencyjna w tanim wytwarzaniu nowej energii elektrycznej według raportu w Australii.

Energia wiatrowa, oraz fotowoltaika po raz kolejny obroniły tezę o „najtańszej formie” wytwarzania energii elektrycznej.

CSIRO i Australijski Operator Rynku Energii opublikowali dziś piątą wspólną coroczną aktualizację GenCost dotyczącą kosztów wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej w Australii.

Z raportu możemy wyczytać iż koszty fotowoltaiki na dużą skalę i na dachach wzrosły najmniej (o 9%), podczas gdy energia wiatrowa na lądzie wzrosła najbardziej (35%).

Raport przewiduje jednak, że wzrost kosztów energii wiatrowej będzie krótkotrwały i powróci do normalnego poziomu do 2027 r.

Mimo wzrostów kosztów w latach 2022-2023 energia słoneczna i wiatrowa pozostaje wciąż najtańszymi formami wytwarzania nowej energii elektrycznej, w przypadku australii jest to od 48 do 81 $ za megawatogodzinę (słońce) i 58 do 96 $ za MWh (wiatr).

W raporcie możemy też przeczytać o kosztach energii Jądrowej (od 198 do 349 USD/MWh w 2030 r.) i wodorowej (od 298 do 381 USD/MWh w latach 2022-23) są one jednak znacznie droższe.

źródło: pexels.com

Wszystkie te porównania opierają się na pomiarze zwanym „uśrednionym kosztem energii elektrycznej”, który jest powszechnie akceptowaną metodą porównywania kosztów między różnymi źródłami wytwarzania energii.

Warto również nadmienić iż Australia z każdym rokiem coraz bardziej odstępuje od metod wytwarzania energii elektrycznej z węgla.

O podobnym raporcie tym razem w Europie pisaliśmy na podstawie Danii poniżej:

Jak widać trend „Zielonej Energii” staje się coraz bardziej globalny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous post Softbox – zbędny gadżet czy niezbędny dodatek każdego domowego twórcy?
Next post Letnie wynalazki których prawdopodobnie nigdy nie widzieliście (Wideo).

Chcesz być na bieżąco?

Obserwuj nas również na facebooku!


This will close in 12 seconds